• Patriotyczny_Slider

,, Elektryk", jak zwykle, bierze udział w ważnych przedsięwzięciach.Tym razem w kolejnej  edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewa„Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii proponujemy wspólne śpiewanie w danej klasie lub grupie (dla tych, którzy będą tego dnia w szkole) lub połączenie się za pomocą komunikatorów i zaśpiewanie hymnu on-line. W ten sposób chcemy włączyć się  we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy.

Zachęcamy do  udostępniania zdjęć i filmów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu.

„ Niemalże od zawsze każdy Polak słowo Grunwald kojarzy przede wszystkim z Matejkowskim obrazem ilustrującym arcyważną bitwę w historii…” to zdanie, które rozpoczyna  tekst VIII Dyktanda Niepodległościowego – „Po polsku o historii”. 1.10.2020 roku w naszej szkole odbył się etap szkolny tego konkursu i przystąpili do niego mistrzowie ortografii z klas: 2C, 2DG, 2F, 2CG, 2BG, 4A. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali w tradycyjnym dyktandzie  zatytułowanym Historia wpisana w pomniki, jednocześnie przypominając sobie najważniejsze postaci i wydarzenia ze współczesnej historii Polski.

Miło nam poinformować, że jeden z Waszych kolegów Patryk Drapejkowski z klasy 2Dg zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego! Tradycyjnie trzymamy kciuki! Wszystkim uczestnikom biorącym udział w potyczkach ortograficznych serdecznie dziękujemy i gratulujemy wiedzy!

Organizatorzy

Dnia 01.03.2020 r. przedstawiciele klasy 3C wraz z wychowawcą p. Tomaszem Baronem uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Zagnańskiej na kieleckich Piaskach. Pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym został odegrany Hymn Państwowy, wspominano bohaterów niepodległościowego podziemia, przemawiał m.in. Wicewojewoda Świętokrzyski - Pan Rafał Nowak, który podkreślił, że cmentarz to tylko miejsce symboliczne, bo patriotów, którzy mieli zostać wymazani z ludzkiej świadomości, grzebano gdziekolwiek. Odmówiono również wspólną modlitwę oraz odczytano Apel Pamięci. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele delegacji biorących udział
w obchodach złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolność i Niezawisłość pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.

Wśród zebranych gości byli również przedstawiciele województwa: poseł świętokrzyski Krzysztof Słoń, prezydent miasta Kielc: Bogdan Wenta oraz liczna grupa radnych
i uczniów z kieleckich szkół. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele rodzin pomordowanych, a także mieszkańcy Kielce.

24 października 2019r.  w bibliotece ZSE odbyła się akcja związana z Narodowym Czytaniem literatury polskiej.  Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do  czytania Nowele polskie.

Najważniejszym celem tej akcji jest  promowanie czytelnictwa. Drugi cel – to promocja klasyki literatury polskiej.  Narodowe Czytanie to akcja współtworzona od lat z wielkim powodzeniem przez tysiące Polaków. Trwa przez cały rok. Społeczność „Elektryka” także włączyła się do tego przedsięwzięcia. Uczniowie klasy 2C i 2D przeczytali fragmenty nowel E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej, S.  Żeromskiego i H. Sienkiewicza. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.


To był niezapomniany Dzień Edukacji Narodowej. Spędziliśmy go - nauczyciele oraz pracownicy administracji naszej szkoły - w wyjątkowym miejscu, w pięknych okolicznościach  Królewskiego Stołecznego Miasta Lwowa.

Naszą wizytę na Kresach Wschodnich rozpoczęliśmy w Poczajowie, gdzie odwiedziliśmy Ławrę pw. Zaśnięcia Matki Bożej, jedno z największych sanktuariów Prawosławnego Kościoła na Ukrainie. Wspaniałe miejsce, które robi wrażenie na każdym, kto je odwiedza. Kolejnym miejscem na naszej mapie był zamek w Podhorcach i w Olesku. W tej malowniczo położonej miejscowości 17 sierpnia 1629 roku przyszedł na świat król Polski Jan III Sobieski.

Niedzielę rozpoczęliśmy od spełnienia obowiązku obywatelskiego, więc od wizyty w konsulacie Rzeczypospolitej. Teraz mogliśmy oddać się atmosferze miasta, to była nie tylko uczta dla ducha, ale i ciała. Rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie od cerkwi Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, później przez Kościół Dominikanów dotarliśmy do Katedry Ormiańskiej. Ta ujęła nas swoją wyjątkowością i klimatem. Kolejne miejsca na naszej trasie to: rynek z ratuszem, renesansowe kamienice, katedra katolicka, kaplica Boimów, arsenał i mury obronne. Nie mogliśmy nie odwiedzić Adama Mickiewicza, czekał nas tam, gdzie zwykle.

Niedaleko kościoła Jezuitów  zatrzymaliśmy się na dłużej, a wszystko za „sprawą Nikifora”, bo każdy z nas chciał go pociągnąć za nos, bowiem – jak głosi legenda – aby wrócić do Lwowa, trzeba pociągnąć Nikifora za nos.

A później pyszna kawusia w „Fabryce kawy” i ……… rozpływająca się w ustach napoleonka albo serniczek, co kto lubi.

Niezapomnianym przeżyciem okazała się jednak wizyta na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Niejednemu z nas zakręciła się łza na wspomnienie rodaków poległych w obronie Lwowa. W hołdzie złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów i ku przestrodze, wpisując się w księdze pamiątkowej, przywołaliśmy słowa naszego wieszcza „Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”

Nacieszyliśmy się atmosferą tego wyjątkowego miasta. Hotel ,,Warszawa” gościł nas z honorami, pogoda nam sprzyjała, ludzie też – więc naładowaliśmy akumulatory na kolejne miesiące pracy.  

Wizyta we Lwowie zawsze trwa zbyt krótko, ale że każdy chwycił Nikifora za nos więc …….. do zobaczenia.

W dn. 26 września 2019r. w świetlicy szkolnej odbył się międzyszkolny konkurs historyczny „Nigdy więcej wojny! Pamiętamy – Wrzesień 1939”, zorganizowany przez nauczycieli historii ZSE: Katarzynę Ciszewską, Ewę Jakubowską, Teodozję Dymek. Organizując go chciałyśmy upamiętnić tych, którzy 80 lat temu stanęli do nierównej walki z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą. Dzięki ich heroizmowi dziś żyjemy w wolnym kraju.

Uroczystego otwarcia konkursu dokonał zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce pan Grzegorz Sowiński, a słowo wstępne wygłosił dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych pan Władysław Zaucha. Następnie 9 zespołów uczniowskich z: III LO im. C.K. Norwida, V LO im. P. Ściegiennego, Zespołu Szkół Informatycznych i Zespołu Szkół Elektrycznych rozpoczęło rywalizację.  

Młodzi ludzie zmagali się z pytaniami o różnym stopniu trudności. Prócz testu wiedzy musieli, na podstawie fragmentu biogramu, rozpoznać postacie związane z wrześniem 1939r., na mapie zaznaczyć bitwy kampanii wrześniowej, podać typy broni, czołgów i samolotów, a w oparciu o zdjęcia archiwalne nazwać kieleckie ulice lub obiekty. Pytania przeplatały się z archiwalnymi wypowiedziami polityków i filmami okresu II wojny światowej.

Po zakończeniu rywalizacji dr Michał Zawisza z  Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach wygłosił prelekcję „Wojna polska 1939”. Następnie ogłoszone zostały wyniki.

I miejsce zajęła drużyna III LO im. C.K. Norwida w składzie: Wiktor Brożek, Zbigniew Krawczyk, Jan Ozdoba z opiekunem p. Ewą Kolus.

II miejsce zajęła drużyna III LO im. C.K. Norwida w składzie: Katarzyna Stachura, Julia Mojecka, Damian Olszewski z opiekunem p. Katarzyną Stanik.

III miejsce zajęła drużyna III LO im. C.K. Norwida w składzie: Julia Majka, Aleksandra Sławeta, Radosław Gabryś z opiekunem p. Agnieszką Danielewską.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Honorowy patronat nad konkursem objęli i nagrody ufundowali: Urząd Miasta Kielce, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach.

Tradycyjnie,  jak co roku, 17 i 19 września uczniowie klas 4A,4B,4C,4D,4E,4F,4G,4H i 3F pod opieką nauczycieli języka polskiego i wychowawców zwiedzili  Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

       Największa nekropolia świata wywarła na nas ogromne wrażenie. Uczniowie w  ciszy i skupieniu przemierzali przestrzenie byłego obozu zagłady, oglądali pawilony, w których przetrzymywani byli więźniowie. Z uwagą wsłuchiwali się w słowa przewodników, nie zauważając nawet padającego deszczu i gradu.

        Miejsce to stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na  Polakach, Romach i przedstawicielach  innych narodowości. Na terenie obozu Auschwitz I hitlerowcy utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu cyklonu B, tu mordowali pierwsze transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też w bloku nr 11 mieścił się centralny areszt dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Stąd oprawcy kierowali dalszą rozbudową kompleksu obozowego.

       W Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Obóz Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. 

       Pobyt w tym szczególnym miejscu zmusił nas do refleksji, uświadomił nam, że słowa przeczytane na jednej ze ścian baraku  powinny pozostać w naszej świadomości na zawsze:

„Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie…”

Dnia 01.03.2019 przedstawiciele klasy 3A wraz z wychowawczynią p. Aleksandrą Sałatą uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Zagnańskiej na kieleckich Piaskach. Pod pomnikiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym został odegrany Hymn Państwowy, wspominano bohaterów niepodległościowego podziemia, przemawiała min. Pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski, która wskazywała na potrzebę podtrzymywania pamięci o Żołnierzach, odmówiono również wspólną modlitwę oraz odczytano Apel Pamięci. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele delegacji biorących udział w obchodach złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem.

We wtorek 4 grudnia ponownie mieliśmy możliwość podziwiać dokonania naszego szkolnego kółka teatralnego. Tym razem uzdolniona aktorsko młodzież pod bacznym okiem pań polonistek - Bożeny Nowak i Beata Ślusarczyk - Mołdoch zaprezentowała spektakl, którego scenariusz powstał na podstawie trylogii Ałbeny Grabowskiej pt. „ Stulecie Winnych”. Powieść okazała się tak fascynującą lekturą, iż  Panie polonistki napisały scenariusz na potrzeby kółka teatralnego. „Stulecie Winnych” to epicka opowieść o losach polskiej rodziny wplecionych w dramatyczne wydarzenia XX wieku- rozpoczyna się z chwilą wybuchu pierwszej wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. Wraz z rodziną Winnych publiczność miała okazję przeżywać  zarówno chwile grozy, jak i szczęścia, wzruszenia, małych i dużych radości. Młodzi Elektrycy mieli okazję zastanowić się, co tak naprawdę drzemie w ludziach i do czego są zdolni. Był czas na refleksję o trudnych losach Polaków, których losy uwikłane były w historię Polski.

pat

Spektakl dostarczył wiele emocji widowni, a młodzi aktorzy zadziwili niezwykłym talentem. Na uwagę zasługuje fakt, iż nasi szkolni aktorzy fenomenalnie opanowali swoje role i grali doskonale. Wspaniały klimat przedwojennej chałupy został odtworzony dzięki ciekawie przygotowanej scenografii. Również podkład muzyczny doskonale podkreślał ważne chwile w rodzinie Winnych. Spektakl szalenie podobał się publiczności.

Dokonania młodych adeptów sztuki docenił  również Pan dyrektor, który zauważył, że artyści z Elektryka są nie mniej utalentowani niż młodzież liceów i mogliby z powodzeniem z nimi konkurować (mamy nadzieję, że będziemy mogli to potwierdzić w bezpośredniej konfrontacji), a występ był bardzo ciekawym wydarzeniem, które skłania do refleksji.

"...Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z której wzrosłeś.

Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.''

 

13.12.2018r. uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych wraz z nauczycielami wzięli udział w upamiętnieniu kolejnej rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego. Podczas uroczystości, która odbyła się w ,,Przystanku Historia,'' przedstawiciele klasy 3H przypomnieli teksty poetyckie nawiązujące do wydarzeń tamtych czasów. Nie mogło także zabraknąć utworów muzycznych z tamtych trudnych chwil, dlatego przywołane zostały m.in. „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Goście obecni na spotkaniu podkreślali wagę udziału naszej młodzieży i chętnie wspominali tamte czasy. Pani Naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej z uznaniem podkreślała zaangażowanie młodzieży, dyrekcji i  grona pedagogicznego „Elektryka” w wielu uroczystościach patriotycznych.

100-lecie Niepodległej - o tym  jak walczyliśmy o niepodległość  opowiedział chor. Mariusz Kowalski - Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” (J. Piłsudski)- taka idea przyświecała prelekcji chor. Mariusza Kowalskiego, który przypomniał trudną historię Polski,  naszą „wyboistą” i naznaczoną bohaterstwem drogę do niepodległości. Pan M. Kowalski, przywołując trudne dzieje naszego narodu dążącego do nieodległości, przypomniał nie tylko fakty historyczne, ale przede wszystkim podkreślił wkład wielkich Polaków i Wojska Polskiego w  walkę o niepodległość i odbudowę młodego państwa. Wyjaśnił na czym polegał fenomen polskiej niepodległości i przytoczył wiele ciekawostek, których w podręcznikach próżno szukać.

Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się informacje dotyczące Esprit de corps: tradycji, zwyczajów  panujących w wojsku, i regulaminów kawaleryjskich. Na koniec wspólnie z młodzieżą ( która wykazała się dużą wiedzą) rozmawiał  istotnych  dla każdego Polaka symbolach narodowych: ich roli, szacunku do nich,  historii i współczesnej wartości. Opowiedział również o historycznych grupach rekonstrukcyjnych, które nie tylko kultywują zwyczaje wojskowe i przypominają wydarzenia ważne dla narodu, ale również podtrzymują tradycje narodowe, uczą patriotyzmu, dumy z własnej ojczyzny  i najważniejszego - jak być Polakiem.

Dodatkowe informacje