• Patriotyczny_Slider

1 marca 2017 obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się  na cmentarzu na Piaskach od modlitwy i złożenia kwiatów przed pomnikiem poświęconym pomordowanym żołnierzom w kieleckim więzieniu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele województwa : Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak oraz wiceprezydent miasta Kielc Andrzej Sygut oraz liczna rzesza uczniów z kieleckich szkół.

  Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego oraz odczytania apelu poległych przez  młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego.  Wzruszające słowa padły z ust Janusza Bukowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach : „To miejsce jest również przeklęte, bo grzebano tutaj potajemnie zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. IPN nadal będzie poszukiwał ciał zamordowanych żołnierzy. Od dawna zgłaszają się zwykli ludzie, piszą, dzwonią, przychodzą podają miejsca, gdzie ewentualnie mogą znajdować się szczątki zamordowanych żołnierzy. Mogę zapewnić, że my nie spoczniemy i nadal będziemy prowadzili poszukiwania .”
O godzinie 16 w Bazylice Katedralnej została odprawiona msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, a następnie uroczystości przeniosły się przed Pomnik Armii Krajowej. Zespół Szkół Elektrycznych reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Michał Chatys, Piotr Rubak, Bartłomiej Makos oraz Oliwia Adamiec, Aleksander Terelak wraz z opiekunem L. Trofimiuk.

Dodatkowe informacje