• Patriotyczny_Slider

28 listopada 2016 r. grupa uczniów ZSE uczestniczyła w inauguracji „Programu Historyczno – Edukacyjnego -  Rzeczpospolita Polska 1939 – 1990. Polskie Państwo Emigracyjne.” Byliśmy zaproszeni przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego w Warszawie – współorganizatorów programu. Celem całego projektu jest przybliżenie uczniom tradycji walki o niepodległość i suwerenność Polski  prowadzonej przez władze Rzeczypospolitej w Londynie , szczególnie przez prezydentów na emigracji , w tym naszego Patrona Ryszarda Kaczorowskiego.

„ Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło” C. K Norwid

Uczniowie naszej szkoły uczcili 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, biorąc udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz na Plac Wolności (ulicami: Dużą, Sienkiewicza i Hipoteczną) pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiło podniesienie Flagi Państwowej, odegranie Hymnu Państwowego, przemówienie wojewody, uroczysta zmiana warty przed pomnikiem, apel pamięci, salwa honorowa, zapalenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami oraz złożenie wspólnego wieńca od społeczeństwa.
Naszą szkołę reprezentowali: Konrad Mróz, Mateusz Walas, Tomasz Półchłopek, Mateusz Stanisławski, Kacper Konarski, Karol Kozieł. Opiekunem pocztu sztandarowego była pani Dorota Adamczyk.

"Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość."

( Jan Paweł II )

W środę drugiego listopada bieżącego roku klasy III D i III F uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Jej celem  było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnik ,w czasie oprowadzania nas po muzeum, opowiadał historię powstania z taką pasją, że mogliśmy się poczuć jak powstańcy. Przedstawił nam wiele szczegółów dotyczących powstania i życia mieszkańców w Warszawie oraz ukazał nam obraz zniszczeń jakich dokonali Niemcy w trakcie walk i po ich zakończeniu. Mieliśmy okazję zobaczyć jak funkcjonowała drukarnia w tamtych czasach oraz wysłuchaliśmy opowieści byłego drukarza i uczestnika powstania o metodach przesłuchań na Pawiaku i w siedzibie gestapo na Szucha. Jedną z atrakcji muzeum był  film w 3D ukazujący obraz zburzonej Warszawy.  Po zwiedzeniu Muzeum mogliśmy podziwiać  Stare  Miasto, a następnie pełni wrażeń wróciliśmy do Kielc. Naszymi opiekunami i organizatorami wycieczki byli: L.Sułowska-Trofimiuk,  K.Podrzucek oraz R.Kowaluk i M.Wójtowicz. Czekamy na kolejne wycieczki! W imieniu uczniów: Oliwia i Michał.

„Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych” – Józef Piłsudski

W związku z obchodzonym 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości zapraszamy uczniów, rodziców i pracowników szkoły do obejrzenia wystawy związanej z postacią Józefa Piłsudskiego. Na planszach wypożyczonych z Muzeum Historii Kielc odnajdziemy kluczowe momenty historii naszego kraju okresu dwudziestolecia międzywojennego powiązane z postacią Pierwszego Marszałka Polski. Wystawę będzie można zwiedzać do końca listopada.

Tradycyjnie, jak co roku, młodzież „Elektryka” uczciła kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W czwartek, 10 listopada odbyła się uroczystość szkolna, podczas której uczniowie przypomnieli tragiczny czas rozbiorów Rzeczypospolitej oraz podejmowane przez Polaków próby walki o niepodległość aż do I wojny światowej i odbudowy suwerennej Polski.

Uroczystości towarzyszyły pieśni patriotyczne („Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „Piechota”, „Wojenko, wojenko…”, „Biały krzyż”, „Marsz I Brygady”).

Program przygotowali uczniowie klas: 3A, 3B i 3H pod opieką pp. Ewy Jakubowskiej oraz Emilii Szymkiewicz.

Obsługa techniczna uroczystości- szkolny radiowęzeł (kl. 2G i 1C).