• Patriotyczny_Slider
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wojewódzkich obchodach 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz.11.00 Mszą Św. w Bazylice Katedralnej, po której bezpośrednio nastąpił przemarsz ulicami Kielc przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim. Po części oficjalnej odbył się tam Piknik Historyczny oraz Koncert Majowy.

W dniu 10.04.2017r nasza szkoła uczestniczyła w dwóch uroczystościach przy pomnikach na Starym Cmentarzu w Kielcach z okazji 77 rocznicy zsyłki na Sybir oraz uroczystości ku czci ofiar mordu w Katyniu. W poczcie sztandarowym szkoły wystąpili uczniowie kl.3i: Artur Burak, Wiktor Blicharski, Jakub Gała. Opiekę młodzieży sprawowała Mariola Kochel.

W związku ze zbliżającą się 77 rocznicą Zbrodni Katyńskiej, gościliśmy w szkole p. Jolantę Kulińską, wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. W spotkaniu, które miało miejsce 06.04.2017r., wzięli udział uczniowie klas pierwszych, którzy pogłębili wiedzę dotyczącą sytuacji ludności polskiej znajdującej się, w czasie II wojny światowej, pod okupacją radziecką. Dowiedzieli się, jak ważną rolę w społeczeństwie pełni inteligencja, elita narodu, którą władze radzieckie traktowały jako zagrożenie dla planów sowietyzacji Polski. Prelekcja została wzbogacona prezentacją multimedialną obrazującą najważniejsze fakty związane ze zbrodnią, a także sylwetki oficerów związanych z Kielecczyzną, zamordowanych na Wschodzie. Spotkanie zorganizowała Katarzyna Ciszewska.

Dn. 11.04.2017r. nauczyciele historii K. Ciszewska, T. Dymek i E. Jakubowska przeprowadzą szkolny konkurs historyczny „Dzień Pamięci o Katyniu”, a pod koniec kwietnia planujemy wyjście do Przystanku Historia IPN na zajęcia związane z Tygodniem Katyńskim organizowanym przez Muzeum Katyńskie w Warszawie.

1 marca 2017 obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się  na cmentarzu na Piaskach od modlitwy i złożenia kwiatów przed pomnikiem poświęconym pomordowanym żołnierzom w kieleckim więzieniu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele województwa : Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak oraz wiceprezydent miasta Kielc Andrzej Sygut oraz liczna rzesza uczniów z kieleckich szkół.

1 marca- Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych" uczciliśmy wizytą w Centrum Edukacyjnym IPN ,, Przystanek Historia".Tu wysłuchaliśmy prelekcji pani Edyty Kręźołek ,a następnie obejrzeliśmy przejmujący film ,,Kwatera Ł". Obraz przedstawia prace ekshumacyjne na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Kwatera na Łączce jest miejscem pochówku żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego, którzy byli więzieni, katowani i mordowani w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. A potem wrzucani nocą do zwykłych dołów. Identyfikacja ich szczątków i godny ich pochówek to dług, jaki ma do spłacenia dzisiejsza Polska tym, którzy zginęli za jej niepodległość. Spłaca go rękami archeologów, historyków, antropologów i lekarzy .

Zajęcia były znakomitą lekcją nie tylko historii,ale przede wszystkim patriotyzmu.
W warsztatach uczestniczyły klasy IH i IIC pod opieką p.Małgorzaty Paprockiej -Woć.